top of page

תנועה אותנטית

 

חקירה משותפת של שדה הקשר- בתנועה, במודעות ובשיחה

"לאפשר לגוף לדבר את שפתו

            לאפשר לשפה לדבר את הגוף..."

קישור למאמר המלא שלי (באנגלית) שפורסם במגזין Sein בגרמניה

להיות טבעי

 

תנועה אותנטית היא שיטת תרגול המשתמשת בתנועה בהתבוננות ובשיחה, ובוחנת את החופש שלנו להיות כפי שאנחנו בכל רגע, ואת האפשרות שלנו להכיל את החוויה שחלנו ושל האחר, מתוך הכרה בלגיטימיות החוויה כחלק מהביטוי הטבעי (האותנטי) של היותנו.

בתנועה אותנטית מתרגלים בקבוצה או בזוג, ומשתמשים בשני תפקידים (העד והמתנועע) על מנת להתבונן דרכם בכל מה שמופיע כשאנחנו נעים במרחב בעיניים עצומות ומאפשרים למה שקורה לקרות, וכשאנו יושבים ומתבוננים באחר המתנועע.

בסיום חלק התנועה וההתבוננות, ישנו חלק של שיתוף, בו אנו לומדים לבטא את החוויה הישירה שלנו, ומתרגלים צורת תקשורת ששמה דגש על מה שעולה בנו ועל שורשי החוויה האישית הנובעים ממעמקי ההוויה של כל אחד מאיתנו אל מול נוכחותו של אדם אחר, מבלי להשליך את האחריות על האחר וללא פרשנות של האחר או רצון שיהיה אחר ממה שהוא.

 

התרגול מבוסס על ”דמיון פעיל“ שהוא אחד העקרונות שפיתח קארל יונג, שגילה שדרך פעילות מסוגים שונים (כמו משחק, תנועה, ציור) הוא יכול למצוא גשר אל התת מודע ואל זכרונות וארועיים בעלי משמעות החבויים בו.

חופש בתנועה

תנועה אותנטית היא תרגול שבו המשתתפים מתחילים ממקום ומתנוחה אותה הם בוחרים, כשעיניהם עצומות, הם מביאים את תשומת ליבם אל תהליכים פנימיים שקורים בתוך הגוף והנפש. תוך המתנה לדחף שיגיע מבפנים, הם מאפשרים לדחף להתבטא כתנועה או כקול. המשתתפים נעים במרחב כשהם חופשיים לגמרי מכל הכוונה או ציפייה, דבר זה מאפשר לאנשים לחקור תהליכים נפשיים תוך שאלו מופיעים כתגובות קינסטטיות של תנועה או קול.

מה נחשב "אותנטי"?

 "כשהתנועה היתה פשוטה ובלתי נמנעת, לא ניתנת לשינוי בלי קשר לכמה היא מוגבלת או חלקית, זה נהיה למה שאני קראתי לו "אותנטי"- אפשר היה לזהות את זה כמקורי, שייך לאותו אדם." 

התנועה הופכת ל"אותנטית" כשהאדם יכול להרשות לאימפולסים האינטואיטיביים שלו לבטא את עצמם באופן חופשי בלי הכוונה מהאינטלקט, לעומת תנועה שמכוונת על ידי החלטה ובחירה מודעת - אבחנה שעשוייה להראות ברורה, אבל מהווה אתגר למעשה. אנשים פשוט שמים לב למה שהם חשים ברמת החישה, מאחר ו"המקור לחווית התנועה היא התחושה של לנוע ולהיות מונע."

(מרי סטרקס ווייטהאוס - מפתחת השיטה) 

 

הנע והעד

בתרגול של תנועה אותנטית אנו לוקחים שני תפקידים- זה של המתנועע או זה של העד, כל אחד מהם בתורו נשמע למספר הנחיות פשוטות. זה שנע, נכנס למרחב בעיניים עצומות, ומאפשר למה שקורה לקרות. העד מביא את תשומת ליבו למה שמתרחש במרחב, "נותן" למתנועע (או לכמה מתנועעים) את המודעות והערות שלו ובכך תומך במיקוד וברמת האנרגיה שלהם.

השיתוף בחוויה

בסוף כל מפגש, ישנו חלק של שיתוף או "חלוקה"' בו אנחנו נשמעים גם כן למספר הנחיות פשוטות ששומרות שנדבר בלשון הווה, ושנתאר בלי לפרש, את מה שחווינו או ראינו, מתוך החוויה הישירה שלנו (כמתנועעים או כעדים). זהו גם תרגול נהדר בתקשורת ובלהישאר נאמן למה שמתרחש במציאות.

bottom of page